Polyurea nedir sorusuna kısaca izosiyanat ve sentetik poliol sistemlerin karışımdan tüketilen iki bileşenli bir elastomer yüzey kaplama sistemidir diye açıklayabiliriz.Sprey ile uygulanabilen hızlı kuruyan bir sistemidir. Ayrıca yüksek performans ve sınırsız uygulama kalınlığı gibi özelliklerinden dolayı çeşitli alanlarda ve yüzeylerde uygulanması mümkündür.Polyurea iki reaktif bilişenin hacime 1:1 oranda karıştırılması ile oluşan bir elastomerdir. Polyurea sprey uygulamaları  yüksek basınçlı polyurea makineleriyle yapılır.

Makinelerimizin, uygulama yüzey tipide dikkate alınarak belirli sıcaklık ve basınç ayarları yapılır.Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra,ortalama kalınlığa göre malzeme püskürtme işlemi başlar.İlk püskürtme işlemi ile oluşan polyurea yüzeye yapışmayı sağlamak için astar olarak atılır.Sıvı halde püskürtülen malzeme yüzeye %100 yapışır.Yapıştırmak için herhangi ek bir yapıştırıcıya gerek duyulmaz.İstenilen ortalama kalınlık ne ise,Polyurea katlar üstüne püskürtülmek suretiyle son halini alır.

5-10 sn gibi kısa bir sürede Polyurea kürünü alır. Uygulamadan 10 sn sonrası üzerinde rahatlıkla yürünebilir ve ilgili alan servise açılabilir.Polyurea Sprey uygulama sonrası,üzerine ek bir işlem yapılacaksa 24 saat malzemenin olgunlaşması ve içerisindeki reaksiyonun tamamen sona ermesi için beklenmesinde yarar vardır.

 

Polyurea Uygulamasının Özellikleri :

* Ekyersiz monoblok kaplama, esnekliği korur.

* %100 katı, solvent içermez, VOC (uçucu organik bileşen) içermez, kokusuz, UV dayanımlı.

* Birçok kimyasala, solvente ve asite karşı dayanıklı.

* Korozyona karşı mükemmel koruma, düşük geçirgenlik, tuzlu su ve dış hava şartları dayanımı.

* Yüksek darbe ve aşınma dayanımı, elastikiyet ve çatlama yapmaz.

* Sıcaklık dayanımı; çok düşük sıcaklıklarda dahi esnek kalabilme özelliği ve çok sıcak ortamlarda dayanım.

* Mükemmel çekme ve yapısal dayanım, bunun yanında kopma anında yüksek esneme kabiliyeti.

* Birçok yüzeye mükemmel yapışma; beton, çelik, alüminyum, plastik, fiberglas, ahşap, köpük.

* Hızlı servise alınabilirlik.