Temel ve Perdelerde Su Yalıtım Uygulaması

Sprey Püskürtme Membran ile Temel Altı ve Perde Su Yalıtımının Yapılması

Sprey Su Yalıtım Kaplaması (MasterSeal ® M 811):

MasterSeal ® M 811 , iki bileşenli, Hibrit Poliürea esaslı, solventsiz, % 485 den daha fazla esnekliğe sahip, UV ve hava koşullarına dayanıklı, monolitik, -20°C ’ ye kadar esnekliğini kaybetmeyen,  4 mm’ye kadar çatlak kapama (crack bridging) özelliği olan, inşaat derzlerindeki su yalıtımını sağlayan, su göllenmelerinden etkilenmeyen, buhar difüzyonuna izin veren, kenar, köşe, süzgeç detaylarını yekpare olarak çözen, “sealer” kullanıldığında üzerine başka kaplama yapılmasına gerek olmayan su yalıtım ve kaplama malzemesidir.

Kullanıldığı Yerler

 • Köprü tabliyeleri ve tretuvar yapıları
 • Çok katlı otoparklar
 • Teras çatılar, yeşil teraslar
 • Su depoları ve yeraltı yapıları
 • Tüneller
 • Perde ve su basmanlarda
 • Temel altı su yalıtım uygulamalarında
 • Otopark üstü yalıtımlarda

Teknik Özellikleri

 • Karıştırma oranı ( A:B ) : 100:100 (hacimce) MasterSeal M 811
 • Karışım yoğunluğu ( 20°C ) : 1,07 gr / cm³
 • Shore A sertliği ( DIN 53505 ) : 88
 • Çekme mukavemeti ( DIN 53504 ) : 16 N / mm²
 • Elastik deformasyon ( DIN 53504 ) : %485
 • Yırtılma direnci ( DIN 53515 ) : 34 N / mm²
 • Tava ömrü ( 20°C ) : 18 sn.
 • Kürlenme zamanı ( 20°C ) : 20 dakika sonra üzerinde yürünebilir.
 • Sıcaklık dayanımı : -40°C   +120°C

 Yüzey Hazırlığı:

Su yalıtım uygulamasına geçmeden önce, grobetonun üzerine 300 gr ‘lık ısıl işlem görmüş beyaz  geotekstil keçe serilir. Geotekstil keçe ek yerlerinde malzeme % 10 bindirme yapılar.Serilen geoteksil keçe üzerine 90 gr ağırlığında TrioTex örtü serilir .TrioTex ek yerlerinde % 10 bindirme yapıldıktan sonra ek yerlerinin tamamı akrilik bantlarla yapıştırılır .  . Serilen örtü yan kalıplara zımba tabancası ile sabitlenir

Su Yalıtımı Uygulaması

Örtü üzerine direk MasterSeal® M 811, püskürtülerek yüzeye uygulanır. Malzemenin düzgün yüzeylerdeki ortalama sarfiyat değeri 1,8 kg/m² olarak kabul edilir.

MasterSeal® M 811, püskürtme yöntemiyle uygulandığı için, hiçbir ek yeri ve bini oluşmaz. Özellikle beton birleşim yerlerinde (soğuk derzlerde) oluşabilecek hareketler, malzemenin %485’ün üzerindeki kopma uzaması ile rahatlıkla karşılanabilmektedir.

Hava koşullarının uzun çalışma sürelerine izin vermediği durumlarda bile, malzemenin hızlı priz süresi (~18 sn) imalat hızının da artmasını sağlamaktadır.

Yapılan uygulamanın, temel donatılarının bağlanması ve beton dökümü esnasında korunması için 300 gr/m2 ağırlığında, geotekstil keçe serilir ve koruma betonu imalatı yapılır.

Sprey Püskürtme Membran ile Perde Su Yalıtımının Yapılması

Sprey Su Yalıtım Kaplaması (MasterSeal ® M 811):

MasterSeal ® M 811 , iki bileşenli, Hibrit Poliürea esaslı, solventsiz, % 485 den daha fazla esnekliğe sahip, UV ve hava koşullarına dayanıklı, monolitik, -20°C ’ ye kadar esnekliğini kaybetmeyen, 4 mm’ye kadar çatlak kapama (crack bridging) özelliği olan, inşaat derzlerindeki su yalıtımını sağlayan, su göllenmelerinden etkilenmeyen, buhar difüzyonuna izin veren, kenar, köşe, süzgeç detaylarını yekpare olarak çözen, “sealer” kullanıldığında üzerine başka kaplama yapılmasına gerek olmayan su yalıtım ve kaplama malzemesidir.

Yüzey Hazırlığı:

– Mevcut perde dış yüzünde bulunabilecek toz, kir, çapak, yağ, harç artıkları, vb. yabancı maddeler yüzeyden arındırılacaktır. Yüzey çatlakları ve soğuk derzler yapısal tamir harcı BASF MasterEmaco S 488 kullanılarak uygulamaya hazır hale getirilecektir.

 • Beton yüzeyde bulanabilecek segregasyonlar yapısal tamir harcı ile düzeltilecektir. Uygulamadan önce tüm yüzeyler temizlenecektir.

– Perde yüzey üzerindeki tie-rot delikleri delik çapından 1 cm daha büyük polietilen fitil 4 cm tamir harcı payı kalacak şekilde doldurulacaktır. Sonrasında bu delikler rötresiz yüksek mukavemetli yapısal tamir harcı BASF MasterEmaco S 488 ile kapatılacaktır.

– Yatay düşey birleşim yerlerinde BASF MasterEmaco S 488 tamir harcı ile 4cm x 4cm pah oluşturulacaktır.

– Soğuk derz var ise derz yüzeyi V şeklinde açılacak, içleri temizlenerek BASF MasterEmaco S 488 tamir harcı ile doldurulacaktır.

Astar Uygulaması

Hazırlanan zemine, MasterSeal® P 640 rulo ile 200-250 gr sarfiyat ile uygulanır.

Su Yalıtım Uygulaması

Astar uygulamasından sonra MasterSeal® M 811, püskürtülerek yüzeye uygulanır. Malzemenin düzgün yüzeylerdeki ortalama sarfiyat değeri 2,00 kg/m² olarak kabul edilir.

MasterSeal® M 811, püskürtme yöntemiyle uygulandığı için, hiçbir ek yeri ve bini oluşmaz. Özellikle beton birleşim yerlerinde (soğuk derzlerde) oluşabilecek hareketler, malzemenin %400’ün üzerindeki kopma uzaması ile rahatlıkla karşılanabilmektedir.

Hava koşullarının uzun çalışma sürelerine izin vermediği durumlarda bile, malzemenin hızlı priz süresi (~18 sn) imalat hızının da artmasını sağlamaktadır.

Su Yalıtım Üzeri XPS uygulaması sonrası drenaj levhası uygulanarak Su yalıtım imaları bitirilip dolgu işlemine geçilebilir.(Perde Duvar izolasyonundan sonra dolgu öncesi koruma amaçlı XPS ve drenaj levhası malzeme ve işçileri işveren tarafından sağlanacaktır)